Статті

Серійне виробництво друкованих плат має свої особливості. Існує думка, що, маючи на руках друковані плати, залишається один крок (у вигляді монтажу компонентів) для отримання партії готових пристроїв.

Терміни виготовлення друкованих плат при серійному виробництві

Нагадаємо, що друкована плата – це шматок текстоліту з розведеними доріжками та контактними майданчиками.

Тобто монтаж компонентів на друковані плати вирішують поставлене завдання. Але, насправді цей процес має “підводне каміння”. Про них нижче.

Як відбувається процес серійного виробництва

Як правило, процес серійного виробництва починається з виготовлення зразків – робочих прототипів готових пристроїв. Цей процес, крім виробництва самих плат, включає два важливі кроки – комплектацію плат електронними компонентами, згідно специфікації (gerber-файлу) і, власне, монтаж компонентів на плату.
Комплектація, як говорилося вище, – це підбір компонентів для монтажу друкованої плати на основі документації.
Важливість комплектації на етапі виготовлення зразків більшістю замовників упускається. Так як знайти компоненти в нашій країні для п’яти друкованих плат можна на ринках та роздрібних інтернет-магазинах. Зробив замовлення у магазині чи поїхав на радіоринок – купив та закрив проблему. Тому при виробництві зразків, як правило, не виникає проблем. Все просто. Але, коли доходить справа до серійного виробництва – багато замовників втрачають важливий момент: одна справа укомплектувати 5 одиниць майбутніх пристроїв, а інша справа – 100 одиниць таких самих плат. Не береться до уваги та не враховується термін комплектації замовлення при серійному виробництві. Повинно бути ясно, що комплектація партії плат із 5 штук у вигляді зразків потребує невеликої кількості компонентів, які зазвичай завжди доступні. Але якщо компонентів для комплектації серії потрібно сотні штук, а то й більше, то в роздрібному продажу часто специфічних позицій у потрібній кількості може не виявитися. Наприклад, потрібно 100 штук мікросхем, а є 7. При виробництві зразків замовник не стикався з проблемою закупівлі компонентів. Тому не вважав проблемою питання комплектації серійної партії плат. В результаті можуть бути втрачені терміни, і дуже суттєві – від 3 до 5 тижнів та більше.

При розрахунку термінів серійного виробництва електроніки завжди враховуйте час на комплектацію виробів

Чому порушуються терміни виготовлення під час серійного виробництва

Приклад:
У VERIKOM звертаються за виготовленням зразків і ми оперативно виконуємо замовлення, припустимо за 3 тижні.
Зразки проходять успішний тест та замовник робить заявку на серійну партію. При цьому в розрахунок термінів приймає термін виготовлення зразків, забуваючи, що комплектація серійної кількості плат може зайняти більше часу, ніж їх виробництво. І жодними грошима це неможливо прискорити, якщо номенклатура у потрібній кількості відсутня на ринку і потрібен час на доставку компонентів у потрібній кількості від закордонних постачальників.

Термін виготовлення зразків завжди менше, ніж серійної партії друкованих плат. На комплектацію при серійному виготовленні потрібно закладати час!

Такі випадки дуже актуальні для вітчизняних замовників. Саме це і спонукало освятити цю тему. Пам’ятайте, що наявність зразкових кількостей та швидке їх виробництво абсолютно не гарантує такі ж терміни для отримання серійної кількості пристроїв.
Питання комплектації серійних партій друкованих плат мають рівнозначну важливість з процесами виробництва самих плат та їх монтажу.
Обов’язково зважайте на це при серійному виробництві електроніки!