Виготовлення друкованих плат – не просте завдання. Щоб раціонально підійти до цього питання та не переплатити, при цьому отримати якісний та надійний пристрій, ми рекомендуємо ознайомитись з нашою статтею. У ній докладно розібрали всі доступні варіанти виробництва друкованих плат. Їх виявилося лише три:
- самостійно
- на виробництвах в Україні
- у китайських виробників
Розберемо кожен з них з погляду переваг і недоліків, а також робочого процесу, якій не менш важливий, ніж переваги кожного з методів.
Самостійне виготовлення
Самостійне виготовлення може бути лише у тому випадку, якщо потрібна плата за простою схемою. Тобто пристрій, який конструюється – не складний. Або це може бути прототип, експеримент чи тестовий зразок.
Процес
Для цього Ви купуєте фольгований текстоліт та хлорне залізо. Далі, в місцях, де не повинно бути провідності, наноситься на текстоліт хлорне залізо. Воно й витравлює непотрібну область плати. Таким чином, Ви швидко і дешево отримуєте просту друковану плату, на яку можна монтувати компоненти майбутнього пристрою.
Переваги та недоліки
Перевага цього методу, безсумнівно, у тому, що таким чином Ви не від кого не залежите. І самі можете впоратися із виготовленням плати. До того ж до плюсів потрібно віднести ще й оперативність: весь процес можна здійснити досить швидко.
Недоліки не менш істотні як і переваги: складну схему друкованої плати таким чином реалізувати буде дуже важко. А якщо знадобиться десятки чи сотні аналогів – це практично нереально.
Виготовлення друкованих плат на виробництвах
В Україні є виробництва, які виготовляють друковані плати на замовлення. Для цього ви повинні мати gerber-файл майбутнього виробу. Щоб його отримати потрібно за принциповою електричною схемою виконати розведення друкованої плати. Терміни виготовлення плат на виробництвах в Україні від 2 днів до 3 тижнів, залежно від обсягу замовлення, вартості (чим швидше, тим дорожче) та обсягу партії. При цьому технологічні можливості в Україні не дозволяють виготовити плати високої точності.
Як виглядає процес
Передаємо gerber-файл на виробництво. По ньому ведеться розрахунок вартості виробів різних партій та термінів їх виготовлення. Далі відбувається оплата і через обумовлений час Ви стаєте власником потрібної партії друкованих плат.
Переваги та недоліки
Перевагою виготовлення друкованих плат на виробництвах в Україні є можливість їхнього оперативного виробництва. Але не спокушайтеся, не все так райдужно. За швидкість виготовлення доведеться заплатити. І чимало. Якщо Ви розраховуєте виготовити плату за 3 дні – Вам потрібно розраховувати на вартість у районі 1000 грн за 1 дм2. Для порівняння, якби таку саму плату замовити не оперативно (виготовлення триває протягом 3 тижнів) – вартість була б 60 грн за дм2. Тому майте на увазі:
При цьому якість виготовлення відчутно нижча, ніж на китайських фабриках. Що є важливим недоліком. До того ж допустима точність забезпечується лише на рівні 0.5, на відміну китайської – 0.1. Що для деяких проектів може виявитися неприпустимим.
Замовити виготовлення в Китаї
Якщо Ви маєте в своєму розпорядженні часом до 3-х тижнів (а це не багато з урахуванням збору комплектації компонентів) і робочим гербер-файлом, то найвигідніше замовляти друковані плати в Китаї. Це більш якісне виробництво, а також технологічніше.
Але є нюанс: якщо Ви не впевнені у правильності гербер-файлу, то краще одразу замовити зразки та їх протестувати, перш ніж робити замовлення великої партії плат.
Процес
Процес замовлення виглядає дуже просто: пересилаєте gerber-файл виробнику та оплачуєте партію плат. Але є нюанс: якщо Ви не впевнені у правильності гербер-файлу, то краще одразу замовити зразки та їх протестувати, перш ніж робити замовлення великої партії плат.
Переваги та недоліки
Плюси: за оптимальну вартість Ви отримуєте якісні технологічні плати точно за Вашим запитом.
Недоліки: можна зіткнутися з проблемою доставки – плати можуть загубитися або прийти пошкодженими. Щоб виключити ці моменти, найкраще замовляти плати у місцевих представників китайських компаній. Так Ви убезпечите себе від непотрібних суперечок та рекламацій у разі форсмажорів.
Висновки
Невелику кількість простих плат можна зробити самому. Виготовлення друкованих плат на виробництвах України може бути швидким, але не технологічним і дорогим. Виготовлення плат на фабриках Китаю з погляду ціни та якості – оптимальний варіант, проте враховуйте ризики доставки та терміни виготовлення.